IZLET NA VAČE

Še malo in učenci se bodo za 2 meseca poslovili od šolskih klopi ter se predali poletnim dogodivščinam. Prvošolci in drugošolci iz Dvora smo se zato podali na izlet – zaključni izlet. Odšli smo na Vače. Dan je bil zanimiv, zabaven in je prehitro minil.

Skupaj s pastirci, ki so bili ta dan ves čas z nami, smo se odpravili na “pašo”, kjer smo prepevali pastirske pesmice, se kalili in sodelovali ob igrah, ki so se jih pastirci nekoč igrali (ciljanju s storži, hoji s hoduljami …). Pojedli smo tudi slastno pastirsko malico.  Spoznali in učili smo se o živalih, ki so jih pasli pastirčki in se ob tem spoprijateljili s prijazno kozico, katero smo tudi molzli in poskusili njeno mleko. Bili smo si enotni, da je zares okusno. Spoznali smo tudi nekaj živali, ki so jih pastirčki srečevali na paši. Za konec pa nas je na krajšem sprehodu presenetil skrivnostni prebivalec sušilnice lanu, ki nam je povedal marsikaj zanimivega o tem, kako so včasih pridelovali lan, kako nastanejo oblačila ter nam pokazal najpomembnejšo najdbo tega območja – Situlo z Vač. Na situli so videli živali in ljudi, kakršni so bili pred 2500 leti in so bili tudi pastirji.

Mateja Cvitkovič, prof. RP